The Number 7 Pennant teams finished on a high note with a win over Stockinbingal in the last games of their Pennant season.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Although Stockinbingal were beaten by the local boys on Sunday, they were the winners of the Number 7 Pennant and will now play off at Zone level. Results of Sunday's matches were:
Warren Chesworth, John Balcomb, Brian Wales and Warwick Prosser lost to Steve Larsen, Glenn Mogg, Robert Rigby and Richard Basham 20 to 21.
John Curtis, Brian Gibson, David Walker and Cary Peters defeated Sam Larsen, Wayne Armstrong, Geoff Larsen and Shayne Fisher 24 to 22.
Alan Tobin, Ged Davis, Bob Head and Tony Zervos defeated Mark Annetts, Richie Larsen, Peter Caldwell and David McPherson 28 to 15.
Aggregate: Harden 72; Stockinbingal 58
Points: Harden 9; Stockinbingal 1
At the Cootamundra Country Club, the Number 4 Pennant teams went down to the very strong Cootamundra Country Club teams. Results were:
Shane McKellar, Craig Phillis, John Peterson and Tom Hawkins lost to Brad Lange, 'Coco' Anderson, Bill Manwaring and Rodney Crowe 16 to 23.
Matt Peisley, Chris Hocking, Tony Fisher and Reuben Rycroft lost to Mick Barber, David Harris, Greg Warboys and Kevin Medcalf 16 to 25.
Terry Ricketts, Tom Apps, Rod Cooper and Jake Fisher lost to Ron Rosengreen, Graham Davidson, 'Scobie' Breasly and Don Manwaring 19 to 20.
Aggregate: Harden 51; Cootamundra Country Club 68
Points: Harden 0; Cootamundra Country Club 10.
Next Sunday, the Number 4 Pennant teams will play the Boorowa Ex Services Number 4 Pennant side at the Harden Bowling Club. The following teams have been selected:
Tom Apps, Rod Cooper, Jake Fisher and Brian Gibson.
Chris Hocking, Tony Fisher, Alan Tobin and Reuben Rycroft.
Shane McKellar, Craig Phillis, John Peterson and Tom Hawkins.
This will be the last match of the Number 4's Pennant season, they are out of the running due to Cootamundra Country Club's unbeatable lead.
Club Singles Championship
Four matches in the Club Singles Championship were played on Saturday with the following results:
Tom Hawkins defeated Bob Head 31 to 6;
Jake Fisher defeated John Brownhill 31 to 26;
Matt Peisley defeated Warwick Prosser 31 to 28;
Brian Gibson defeated Maurice Muller 31 to 19.
The following matches have been set down for this Saturday:
Craig Phillis v Reuben Rycroft (M) Cary Peters
Matt Peisley v Warwick Prosser (M) John Brownhill
Tony Zervos v Matthew Stadtmiller (M) Brian Gibson.
South West District Senior Pairs
The club hosted the final of the South West District Senior Pairs on Saturday and the result was:
Jim Deacon and Terry McDonald from Cootamundra Ex Services defeated Graham Edgerton and Geoff Holt from Young, with a score of 17 to 16.
Ladies Bowls
The local Ladies teams of Kelly Daley, Dianne DeBritt and Chris Hancock and Ann Larsen, Ann Marie Phillis and Di Walsh played very well in their inter club competition at the Cootamundra Ex Services Club last Saturday to defeat that club 5 to 0.
Teams for Stockinbingal President's Day on Saturday are: Kelly Daley, Ann Marie Phillis and Taylah Phillis; and Joan Clark, Pat Walker and Chris Hancock.
Business House Bowls
Deephole Fishers defeated Fuel Supplies 9 to 5;
Gutter Vac defeated Fuller's Taxi 8 to 6;
Outdoor Store defeated Team Fox 10 to 4;
Hard'n'fit defeated Better than Sachs 10 to 4;
Tyre Service defeated 000's 8 to 6;
HKC Boys defeated Heywood Racing 10 to 4;
TTT's defeated HKC Girls 11 to 3.